(+420) 739 429 572 (Infolinka 9:00-13 hod)

ANTIKONCEPCE


Jakmile se objeví první menstruace, získává dívka schopnost otěhotnět. V případě pohlavního styku je proto nutné zvážit vhodnou formu antikoncepce. Existuje několik metod, jenž dokáží zabránit nechtěnému těhotenství. Účinnost jednotlivých se však liší.PREZERVATIV = KONDOM

 

V současné době patří mezi nejdostupnější antikoncepční metodu. Zároveň je to jediná antikoncepce, jenž v určité míře brání přenosu pohlavních nemocí. Kontracepční účinnost při správném použití dosahuje až 95%. Tuto účinnost lze zvýšit současným užitím spermicidů (=látky usmrcující spermie).
Kondom je (nejčastěji latexový) návlek na penis, jenž zachytí spermie, které se tak nemohou dostat do pochvy. Na trhu existuje v současné době několik výrobců a zároveň několik druhů kondomů. Mohou se lišit jak průměrem, tak provedením.Mohou být aromatizované, barevné, či s různými vroubky a výstupky.
Kondom je nutné nasadit ihned po ztopoření penisu, neboť malé množství spermií může z penisu unikat již před samotnou ejakulací. Jejich výhodou je snadná dostupnost, nízká cena a ochrana před pohlavními nemocemi. Nevýhodou je možnost protržení, či sklouznutí. Navíc jejich použití může snížit sexuální prožitek.

 


HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE

 

Hormonální antikoncepce patří mezi nejpoužívanější antikoncepční metodu. Při pravidelném užívání dosahuje její účinnost 99%. Tato účinnost však může být narušena např. při užívání antibiotik.
Na trhu existuje velké množství druhů tablet. Tablety se liší složením a jejich výběr záleží na různých okolnostech,jenž musí posoudit gynekolog. Existují tablety kombinované, jenž obsahují estrogeny i progesteron a tablety obsahující pouze progesteron – tzv. minipilulky.
Kombinované tablety se objevily již v 60.letech a pro svou spolehlivost se staly velmi oblíbené. Zpravidla zabraňují ovulaci, mění činnost vejcovodů, mění kvalitu endometria a cervikálního hlenu. Jejich výhodou je vysoká spolehlivost, přičemž nesnižují sexuální prožitek. Nevýhodou je nutnost každodenního užívání ve stejnou dobu. Některé mohou mít navíc vedlejší účinky (zadržování vody v těle, riziko tvorby krevních sraženin…atd.)
Minipilulky obsahující pouze progesteron nemívají tolik vedlejších účinků, mají však nižší účinnost (kolem 95%). Tyto pilulky jsou doporučovány zejména kojícím matkám.

 


HORMONÁLNÍ INJEKCE,PODKOŽNÍ IMPLANTÁTY

Hormony obsažené v pilulkách mohou být rovněž dodávány ženě formou injekcí či podkožních implantátů. Výhodou této metody je téměř 100% úspěšnost, přičemž žena nemusí každý den myslet na polykání pilulky. Nevýhodou je vysoká cena a možné vedlejší účinky.

 


NITRODĚLOŽNÍ TĚLÍSKO

 

Jedná se o malé plastové nebo kovové tělísko, jenž umístí lékař do dělohy. Toto tělísko poté brání uhnízdění embrya. Některá nitroděložní tělíska obsahují měď,jenž napomáhá usmrcení spermií. Tělísko může zůstat zavedeno až 5 let. Jeho výhodou je velká účinnost – kolem 99%. Jeho nevýhodou je že může být příčinou zánětlivého onemocnění pánve. Někdy působí křeče a bolesti zad.

 


PESAR

 

Jedná se klobouček, jenž se navléká na děložní čípek. Klobouček poté zabrání průniku spermií do dělohy. Pesar je nutné použít v kombinaci se spermicidy, neboť samotný má poměrně malou účinnost - pouze kolem 85%.


METODA PŘERUŠOVANÉ SOULOŽE


Tato metoda patří mezi nejméně spolehlivé metody. Vyžaduje maximální sebeovládání partnera a spočívá v přerušení soulože před samotnou ejakulací. Vzhledem k tomu že spermie mohou z penisu unikat již před ejakulací, je zde riziko početí poměrně velké.

 


METODA VÝPOČTU PLODNÝCH A NEPLODNÝCH DNÍ

 

Metoda spočívá ve vynechání pohlavního styku s období ovulace, přičemž se vychází z toho, že spermie mohou v těle ženy přežít až pět dní a vajíčko je oplození schopné dva dny po ovulaci. Tato metoda je opět málo spolehlivá a naprosto nevhodná u mladých dívek s neustáleným menstruačním cyklem.

 

 

 

DOPORUČUJEME DAMSKÉ KALHOTKYPublikováno dne: 28.08.2013


Zatím žádné příspěvkyPřidávat komentáře můžou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se - Moje BEXIS

Strana: | 1 |
Vybrali jsme k tématu: 19 produktů.