(+420) 739 429 572 (Infolinka 9:00-13 hod)

Další poznatky z historie podprsenek


Zkoumáte někdy, jak vznikla podprsenka? My občas nad tím přemýšlet, jak postupně vznikala, jestli měla první plnit funkci zahalování nebo rovnou funkci jakoby korzetovou, tedy že ženy si zpevnily své poprsí podprsenkou. Podprsenky podle historiků existovaly už v Římské říši, kdy podprsenka byla pouze kousek textilu omotaný kolem hrudi, další nález byl později, kdy už textil byl obšitý i krajkou a ženy si tento kousek i zdobily. 

Podprsenky jsou mnohdy zahaleny tajemstvím, jelikož jak z historie víme, v historických kronikách se především hovoří o mužích více než o ženách, které byly v pozadí. Proto historie podprsenky je skládána dlouhá léta. Většina historiů se domnívá, že před podprsenkami existovali šněrovačky.

 

 

Co nám známé slovníky o historii a patentech podprsenky?

 

Zjistili jsme, že patent podprsenky pochází z Francie. Herminie Cadolle (1845-1926) byla vynálezcem moderní podprsenky a zakladatelkou spodního prádla Cadolle. Cadolle se narodila, vyrostla a žila hodně ze svého raného života ve Francii . V roce 1887 Cadolle otevřel obchod, který prodával spodní prádlo na míru. V roce 1889 se Cadolle otevřela dílnu na prádlo. Tam vynalezla dvoudílné spodní prádlo. Spodní část byla hybridním korzetem v pase a horní podpírala prsa pomocí ramenních popruhů. Cadolle vystavovala svůj vynález na Velké výstavě v roce 1900 a v roce 1905 se horní polovina prodávala samostatně jako moderní podprsenky. O patent se zasloužila Američanka s českými kořeny Marie Tucek, která vymyslela prádlo, které se ze všeho nejvíce podobalo dvěma kapsám s ramínky zapínající se na zádech pomocí háčku.

 

V roce 1914 se do historie podprsenek zapsala Mary Phelps-Jacobsová. Pod těsné šaty na ples si radši místo korzetu uvázala dva kapesníky připevněné pentlemi. Nápad si získal mnoho fanynek, ale Mary nebyla dobrá obchodnice, a tak raději patent prodala za 1500 dolarů firmě Warner Brothers Corset Company. Bratři Warnerovi na tom později vydělali miliony dolarů.

 

 

PODPRSENKY se dobrou i vyvýjely do dnešní podoby.

 

Prvně se nosily podprsenky, které nijak poprsí netvarovaly, pouze zakryly intimní partie. Postupně se podprsenky vyvíjely k upnutým podprsenkám, které ženskou postavu zdůraznily. V padesátých a šedesátých letech se začaly nosit špičaté podprsenky. Ty se na scénu vrátily díky madonně v devadesátých letech a v módě jsou opět i dnes. V šedesátých letech se na scéně objevily i průhledné podprsenky bez kostic. V sedmdesátých letech se zvýrazňovaly bradavky v podprsence. Mimo jiné se objevily i první sportovní podprsenky. 

 

Push-up podprsenky se u nás začaly objevovat až v devadesátých letech.Publikováno dne: 12.08.2019


Zatím žádné příspěvkyPřidávat komentáře můžou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se - Moje BEXIS

Strana: | 1 |
Vybrali jsme k tématu: 6 produktů.