Objednávky můžete platit i kartou online. Doprava od 69 Kč
(+420) 739 429 572 (Infolinka 9:00-13 hod)

ŽENSKÉ POHLAVNÍ ORGÁNY


Předem, než se dostaneme k popisu jednotlivých orgánů si musíme uvědomit ,že stejně jako u každé jiné části těla i pohlavní orgány jsou u každé ženy trochu odlišné. Mění se jak celkový vzhled, tak i jednotlivé části mohou být různě velké a dokonce nemusí být ani souměrné. 

Ženské pohlavní orgány se dle místa uložení dělí na zevní a vnitřní.

Mezi zevní pohlavní orgány,latinsky označované jako vulva ,se řadí:

 

 

 

 

DAMSKE KALHOTKY

 

 

 

 


HRMA,OHANBÍ lat. MONS PUBIS

 

Tomuto polštářkovitému vyklenutí na spodní části podbřišku se někdy též říká Venušin pahorek. V podstatě je hrma tvořena tukovým polštářem. Kůže, jenž tento tukový polštářek pokrývá, se v pubertě ochlupí. Toto pubické ochlupení patří mezi sekundární pohlavní znaky.
Na hrmu navazují velké stydké pysky.

 

 


VELKÉ STYDKÉ PYSKY lat. LABIA MAJORA PUDENDI

 

Velké stydké pysky jsou kožní valy, jenž vycházejí z hrmy. Tyto kožní valy jsou vzadu spojeny kožní řasou. Taktéž jako hrma jsou tvořeny tukovou tkání. Z vnější strany jsou pokryty kůží, která se v pubertě taktéž ochlupí. Kůže na vnitřních plochách má spíše charakter sliznice.
Oddálíme-li velké pysky od sebe, uvidíme ostatní části zevních pohlavních orgánů. V předu se nalézá poštěváček, pod ním ústí močová trubice,dále je zde vidět poševní vchod s panenskou blánou a po stranách se nalézají malé stydké pysky.
V zadní třetině velkých stydkých pysků jsou uloženy Bartholinyho žlázy. Vývod těchto žláz je mezi malými stydkými pysky a panenskou blánou. Tyto žlázy produkují při pohlavním vzrušení hlenovitý sekret, jenž zvlhčuje poševní vchod.

 


MALÉ STYDKÉ PYSKY lat. LABIA MINORA PUDENDI

 


Tyto pysky jsou tvořeny elastickým vazivem a pokryty jemnou kůží s velkým počtem žlázek. Jejich kůže je bez ochlupení. V předu jsou pysky spojeny a tvoří předkožku poštěváčku. Dozadu se pysky snižují a buď přecházejí do ztracena a nebo se mohou spojovat do uzdičky a vytvářet jakousi jamku před poševním vchodem.
Prostor, jenž ohraničují malé stydké pysky se označuje jako poševní předsíň.

 


POŠTĚVÁČEK lat. CLITORIS

 


Tento orgán o velikosti hrášku se nachází v okolí spojnice malých stydkých pysků. Je tvořen houbovitou tkání, která se při pohlavním vzrušení, stejně jako u mužů naplní krví a ztopoří. Tento orgán je velice citlivý na jakékoliv dráždění.

 


PANENSKÁ BLÁNA lat.HYMEN

 


Pojmem panenská blána se označuje slizniční řasa, jenž u mladých dívek částečně uzavírá vchod do pochvy. V této bláně jsou zpravidla různé otvory, díky nimž může odtékat menstruační krev. Při prvním pohlavním styku se panenská roztrhne na několik cípů. Toto protržení (deflorace) obvykle provází mírné krvácení. Panenská blána je poměrně slabá a k jejímu protržení nemusí dojít pouze při pohlavním styku. Deflorace může být způsobena např. i masturbací nebo sportem.

 


HRÁZ lat. PERINEUM

 


Pojmem hráz se označuje část zevních rodidel mezi řitním otvorem a spojnicí velkých stydkých pysků.

 

 

 

 

DAMSKE TANGA

 

 

 

 

 

 


Mezi vnitřní pohlavní orgány se řadí:

 


POCHVA lat. VAGINA

 


Pochva je trubicovitý orgán,jenž slouží k pohlavnímu styku. Představuje spojnici mezi vulvou a dělohou na kterou se upíná. Stěny pochvy jsou tvořeny vazivovými a svalovými vláky, proto je pochva poddajná a roztažitelná. V období pohlavní zralosti je sliznice pochvy pokryta vrstvičkou hlenu. Tento hlen může být žlutý nebo mléčně bílý, řídký (vazký) nebo hustý. To se mění vlivem pohlavních hormonů a fáze cyklu. U zdravé ženy se v pochvě vyskytuje Lactobacillus Döderleiny, který vytváří kyselé prostředí, čímž chrání pochvu před množením nežádoucích mikroorganismů.

 


DĚLOHA lat. UTERUS


Děloha je svalový orgán hruškovitého tvaru. Je dlouhá 8-9 cm a váží kolem 50g. V děložní dutině dochází k uložení a vývoji plodu. Děložní dutina je vystlána děložní sliznicí, (=endometrium) která se v každém menstruačním cyklu obnovuje. Děložní dutina má tvar trojúhelníku postaveného na vrchol. Nahoře do stran na dutinu navazují vejcovody. Dole se děloha zužuje v děložní hrdlo. V děložním hrdle jsou žlázky, v nichž se tvoří cervikální hlen. Jeho vlastnosti se mění vlivem pohlavních hormonů.
Část děložního hrdla, jenž se nachází v pochvě,se označuje jako děložní čípek.

 VEJCOVODY lat. TUBA UTERINAE

 


Vejcovody jsou dva,12 cm dlouhé trubicovité orgány. Odstupují z rohů dělohy a končí volně nad vaječníky. Vejcovody jsou tvořeny hladkou svalovinou a jsou pokryty řasinkami. Peristaltickými pohyby svaloviny a za pomocí řasinek posunují vajíčko z vaječníků do dělohy, což je jejich hlavním úkolem.Ve většině případů zde dochází ke splynutí vajíčka a spermie.


VAJEČNÍKY lat. OVARIA

 


Vaječníky jsou párové orgány o velikosti švestky. Vazivovým pruhem jsou spojeny s dělohou. Mají dvě funkce. Jejich prvním úkolem je vytvořit a uvolnit zdravé a oplození schopné vajíčko. Druhým úkolem je produkce ovariálních hormonů (estrogen,progesteron). Vejcovody a vaječníky jsou někdy označovány jako děložní adnexa.

 

 

 

 

DÁMSKÉ SPODNÍ PRÁDLOPublikováno dne: 28.08.2013


Zatím žádné příspěvkyPřidávat komentáře můžou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se - Moje BEXIS


Vybrali jsme k tématu: 252 produktů.

Související zboží

Vybrali jsme k tématu: 252 produktů.