Objednávky můžete platit i kartou online. Doprava od 69 Kč
(+420) 739 429 572 (Infolinka 9:00-13 hod)

VÝVOJ ŽENY


Vývoj ženy probíhá v několika vývojových etapách. Nejdříve dívka prochází obdobím dětství. Každá holčička touto dobou prožívá klidné období her. Po fyzické stránce nedochází k žádné výrazné změně a ani psychika neprodělává žádné výkyvy. Jakmile však dívka dovrší průměrně dvanáctého věku nastanou v jejím životě velké změny. Touto dobou začínají působit na ženské tělo hormony a pod jejich vlivem dochází k bouřlivým procesům. Tomuto období se říká puberta. V pubertě se objevují sekundární pohlavní znaky a velice kolísá psychika.Toto období končí první menstruací.Poté nastává období adolescence, kdy se z malé holky stává slečna. V tuto dobu postupně dochází k ustálení menstruačního cyklu a k psychickému zklidnění. Na období dospívání navazuje dospělost. Dospělá žena je psychicky stabilní, po fyzické stránce se její tělo výrazně nemění a menstruační cyklus je pravidelný. Kolem 45 – 60 roku přichází období označované jako klimakterium. V tuto dobu začíná docházet k poruchám cyklu a následně se objeví poslední krvácení v životě ženy-tedy nastává menopauza. Znovu se objevuje psychická labilita a v oblasti tělesné začíná docházet k involuci (= tzv. zpátečnický vývoj). Po ukončení klimakteria nastává období stáří, kdy již žena ztratila schopnost otěhotnět ,je opět psychicky vyrovnaná a smířená se životem. Involuce je v plném proudu. 

 


DĚTSTVÍ


Takto se označuje období od jednoho roku do 9-10 let života.V tomto období sice dochází k rychlému růstu organismu ,ale proporce organismu se nijak nemění. Podle postavy nelze na první pohled odlišit dívku od chlapce. Všechny dívky i chlapci si hrají společně. Na konci tohoto období se však tyto vztahy začnou měnit a dívky i chlapci se začnou dělit na dva znepřátelené tábory.


Kolem 11tého roku začíná období označované jako PREPUBERTA.
V tomto období začínají většinou pracovat pohlavní hormony, díky nimž začínají pozvolna růst prsa a objevují se první chloupky na ohanbí a v podpažních jamkách. Každá dívka je v tomto věku velice přecitlivělá. Jakákoliv poznámka vůči její osobě ji snadno přiměje k slzám. Vztahy mezi dívkami a chlapci jsou v tuto dobu velice zvláštní. Ačkoliv si vzájemně již nejsou lhostejní (po tají si posílají např. psaníčka) oficiálně se na veřejnosti nesnášejí.

 PUBERTA

 


Toto období u dívek nastává kolem dvanáctého roku. Název je odvozen z lat. „pubere“ = pokrýti se peřím.
Stále pokračuje rychlý růst organismu, ale zejména dochází k výraznému rozvoji sekundárních pohlavních znaků, kdy se rozšiřuje pánev, zvětšuje se poprsí a ochlupuje ohanbí a podpaží. Objevují se problémy s pletí. Pleť je mastná a tvoří se akné. Pro toto období jsou typické výkyvy nálad. Dívka se směje a najednou je schopná se rozbrečet.
V tomto období se dívky snaží prosadit si své vlastní názory. Jakmile je někdo začne přesvědčovat o svém názoru, ihned stojí v opozici. Pravdu mají totiž jen ony a to i přes to, že jejich názor není správný. V této době roste význam party. Pubertální dívka miluje společnost vrstevníků, protože jí pomáhají poznat smysl života. Zároveň má sklon k uniformitě – od ostatních se nechce odlišovat a to platí zejména v oblasti oblékání a chování. Často díky partě začne dívka mluvit vulgárně. Každá dívka má v tomto období tendenci srovnávat sebe a ostatní. Období puberty je období prvních lásek. Pokud se dívka zamiluje, svého partnera si velmi idealizuje. Neúspěch v těchto láskách je vnímán velmi bolestivě. V této době je každá dívka velmi citlivá na zesměšňování.
Období puberty končí s příchodem první menstruace. První menstruace se označuje jako menarché a přichází kolem 13tého roku. Této menstruaci zpravidla nepředchází ovulace, proto se někdy nazývá jako nepravá menstruace = pseudomenstruace.
 


Celý tento proces je vyvolán dozráváním tzv. sexuálních center v mezimozku. V těchto sexuálních centrech se v období puberty začnou vylučovat tzv. hormonální spouštěče, jenž stimulují přední lalok podvěsku mozkového k produkci hormonů, ovlivňujících činnost vaječníků. Podvěsek mozkový začne vytvářet především:
Folikulostimulační hormon (FSH),jenž ovlivní vývoj a zrání folikulů ve vaječnících, ovlivňuje sekreci estrogenu
Luteinizační hormon (LH), jenž společně s LTH vyvolá ovulaci a zajistí přeměnu prasklého folikulu ve žluté tělísko, ovlivňuje produkci progesteronu
Luteotropní hormon (LTH), který se podílí na vyvolaní ovulace a výstavbě žlutého tělíska
Mimo jiné zajistí tyto hormony tedy produkci estrogenu a progesteronu. Estrogen a progesteron poté začnou působit na ostatní orgány a díky nim pak v těle ženy začnou probíhat cyklické změny především na děloze, pochvě a mléčné žláze.

 


ADOLESCENCE

 

Toto období dospívání nastává po první menstruaci a končí kolem 18-20let.
V této době již nedochází k tak prudkému růstu těla, jako v předchozích letech. Dokončuje se vývoj sekundárních pohlavních znaků a postupně dochází k ustálení menstruačního cyklu, jenž se stává pravidelným. Dívka v této době si stále ráda stojí za svými názory, které ráda projevuje. Tyto projevy však už nejsou tak radikální jako v pubertě. Již nestojí tolik v opozici, jakmile svůj názor vysloví někdo jiný a některé názory již dokáže přijmout. V této době zpravidla také dívky končí s vulgarizací .Parta kamarádů má touto dobou stále velký význam. V této době si již ale dívky vybírají kamarády podle charakteru a ne podle ostatních kamarádek jako tomu bylo v pubertě (tzv.chování houfu). V této době se také většina dívek setká s první sexuální zkušeností.

 

 


DOSPĚLOST

 

Toto období nastává kolem 18-20tého roku a končí kolem 45let. V tomto období jsou ženy na vrcholu svých sil. Již se nevyskytuje žádný výrazný tělesný vývoj, ba naopak koncem tohoto období již někdy začíná involuce (úbytek svalové síly, zhoršuje se zrak ,sluch…). Menstruační cyklus je pravidelný a většina žen se v této době stává matkou. V tomto období dochází u žen k ustálení názorů, ženy jsou více spolehlivé a zásadové. Postupně začínají mít svůj stereotyp a nemají rády změnu. Ženy v tomto období často trpí předsudky typu „co by tomu lidi řekli,kdyby…“

 

 

 

 


KLIMAKTERIUM

 

Období klimakteria = přechodu nastává kolem 45-60ti let. Touto dobou se začíná objevovat involuce a někdy se již vyskytují i zdravotní potíže charakteristické pro stáří (např.zvýšený krevní tlak).
V období přechodu dochází ke zmenšování vaječníků, zbylé folikuly podléhají regresi, což je přechodně doprovázeno zvýšenou hladinou estrogenu, jenž vyvolává poruchy cyklu. Jelikož již nevzniká žluté tělísko, vymizí z organismu ženy progesteron. S vymizením folikulů následně brzy vymizí i produkce estrogenu a dostaví se poslední menstruace v životě ženy – tedy nastane menopauza.
Díky těmto hormonálním výkyvům pociťují mnohé ženy úzkost, mají poruchy spánku, trpí depresí. Velmi často se vyskytují návaly horka nebo bušení srdce. V důsledku nedostatku estrogenu dochází později často ke vzniku osteoporózy= prořídnutí kostí.
V tomto období se zmenšuje děloha, v pochvě mizí přítomnost lactobacilů ,proto ženy v přechodu často trpí opakovanými záněty. Prsy ztrácí napětí, žlázovou tkáň v prsou nahrazuje tuk.
Pro toto období jsou charakteristické opětovné výkyvy nálad. Objevuje se syndrom „zavírajících se dveří“, kdy ženy v souvislosti s přechodem mají pocit, že pro ně končí pohlavní život a že již nejsou pro muže přitažlivé. Tyto pocity podporují i tělesné změny (povadlost kůže,vrásky). V této době zpravidla odcházejí děti z domova. Díky tomu získávají ženy pocit, že už je nikdo nepotřebuje, že jsou na světě zbytečně a propadají depresím. Tento stav se označuje jako syndrom „prázdného hnízda“. Z žen se stávají dámy, jenž rády kritizují mladé lidi. Stávají se uzavřenějšími, nové vztahy navazují málo a touto dobou je většinou již nic nenadchne. Postupně nastává stáří.

 


STÁŘÍ

 

Stáří nastává po 60tém roce. V tomto období již ženy ztratily schopnost otěhotnět. Po tělesné stránce dochází k výrazným změnám ve struktuře celého těla. Postava se zmenšuje, z prsou mizí tuk, prořídne pubické ochlupení, ubývá podkožního tuku na hrmě. Objevuje se šedivění vlasů. Někdy se též mohou vyskytnout pod vlivem androgenů (=mužské hormony, jenž tvoří v malé míře nadledvinky) vousy a chraplavý hlas. Po psychické stránce došlo ke zklidnění. Postoj žen k životu však může být v tomto období různý. Některé ženy jsou v tomto období soběstačné, smířené se stářím a toto období si užívají. Konečně již jsou v důchodu, mají na všechno dost času a věnují se svým zálibám. Jiné vyžadují péči ostatních, jelikož nechtějí být sami- stáří se obávají. Jsou též ženy, které se stanou nepřátelské vůči okolí. Tyto ženy se stanou protivnými. Nemají rády mládí a často své okolí kritizují až terorizují. Jsou ale i ženy, jenž se stanou nepřátelské i vůči sobě samé. Neustále si zdůrazňují svoji neschopnost a stáří nenávidí.

 

Toto období nastává v okamžiku,kdy zcela vyhasne produkce estrogenu.Nadále dochází k atrofii pohlavních orgánů. Z vaječníků zbudou jen bílé proužky.Děloha se zmenší,děložní sliznice je nízká .Přestává se tvořit cervikální hlen, ubývá zvlhčení poševního vchodu. Pubické ochlupení prořídne,ubývá podkožního tuku na hrmě.Nadále ochabují prsy a dochází k ochabnutí závěsného děložního aparátu, mohou se objevit problémy s udržením moči.

 

SPODNÍ PRÁDLO PRO ŽENYPublikováno dne: 28.08.2013


Zatím žádné příspěvkyPřidávat komentáře můžou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se - Moje BEXIS


Vybrali jsme k tématu: 74 produktů.

Související zboží

Vybrali jsme k tématu: 74 produktů.